Wikipedia’ya Türkiye’den Erişim Yasağı!

İnternetin eli kolu niteliğinde olan açık kaynak ansiklopedisi Wikipedia neden kapatıldı? Bu sabah saatlerinde Türkiye’den erişimi kapatılan Wiki sitesinde son durum detayları… BTK tarafından yasaklanan internet sitelerine bir yenisi daha eklendi! Kullanıcıların sıklıkla ziyaret ettiği online ansiklopedi Wikipedia’nın neden kapatıldığına dair soru işaretleri devam ediyor. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, siteye Türkiye’den erişimi durdurdu. İdari

İnternetin eli kolu niteliğinde olan açık kaynak ansiklopedisi Wikipedia neden kapatıldı? Bu sabah saatlerinde Türkiye’den erişimi kapatılan Wiki sitesinde son durum detayları...

BTK tarafından yasaklanan internet sitelerine bir yenisi daha eklendi! Kullanıcıların sıklıkla ziyaret ettiği online ansiklopedi Wikipedia’nın neden kapatıldığına dair soru işaretleri devam ediyor. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, siteye Türkiye’den erişimi durdurdu. İdari tedbir kararı alındı.

Her kullanıcının özgürce katkıda bulunabildiği açık kaynak sitesinin tüm alt alan adlarına giriş yasak. Her kategoride çeşitli bilgilerin alındığı Wikipedia hakkında henüz bir mahkeme kararı da yok. Günün ilerleyen saatlerinde mahkeme kararının gelmesi bekleniyor.

Wikipedia Neden Kapatıldı?

İddiaya göre Türkiye’ye terör gruplarıyla aynı içerik ve yorumları paylaşması, Wikipedia’nın sonu oldu! Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığından alınan bilgiye göre, Wikipedia’da yayınlanan terör içerikli bilgi ve yorumlara kullanıcıların erişmesi yasaklandı. Söz konusu ansiklopediye bu içeriklerin kaldırılması için uyarı gelmişti. Sitenin ısrarla bu tarz içerikleri kaldırmaması üzerine, BTK böyle bir tedbir almak zorunda kaldı.

Türkiye’ye yapılan karartma ve operasyonlara destek vermeyen,

Uluslararası hukuka uygun hareket eden,

Mahkeme kararlarına uyum sağlayan mecralara erişim yasağı kaldırılacak.

Wikipedia’nın Türkiye’de kapatılmasının gerekçesi ‘teröre karşı iş birliği yapmak yerine, Türkiye’ye uluslararası arenada karalama kampanyası yapan çevrelerin parçası olarak hareket eden bir bilgi kaynağı haline gelmesi’ olarak gösteriliyor.

admin
ADMINISTRATOR
PROFILE

Diğer Haberler

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır! (*) İşaretli alanları doldurun